Najmlađi članovi porodice uglavnom su uskršnji pomoćnici koji svake godine učine pripremu prazničnih dekoracija posebno zabavnom. Rado učestvuju u ovakvoj kreativnoj akciji jer je to savršen trenutak da uživaju osim u crtanju i u nezaobilaznom kuhinjskom haosu koji ih iz meni još uvek neobjašnjivog razloga, naročito veseli. Kako se i sama radujem svakoj prilici za pravljenje ukrasa, nekoliko nedelja ranije istražujem nove načine za bojenje jaja i dekoraciju stola, a onda zajedno prionemo na ovaj ozbiljan posao. Tada nastaje pravi ’’brainstorming’’, a dečije ideje me obavezno nasmeju i beskonačno zabavljaju.
Nakon što su jaja ofarbana, a kuhinja konačno vraćena u prvobitno stanje, preostaje pravljenje korpe, a potom i jedna od važnijih odluka, odabir deserta. Dok ne postignemo dogovor, svakakvi predlozi se mogu čuti - uglavnom omiljeni kolači u raznim bojama, u obliku zečeva ili pilića - sve u duhu praznika :-).
Ali kako uskršnja okupljanja često počinju ujutru i nastavljaju se sve do kasnijeg popodneva, u nastavku je nekoliko preloga i za ukusne poslastice koje se mogu poslužiti za doručak ili užinu uz popodnevnu kafu.
Mafini su (u gotovo svakoj varijanti) uvek poželjni. Često ih pravim, zato što se veoma lako pripremaju, najčešće ne zahtevaju više od jedne posude, gotovi su za samo pola sata, a testo se može umutiti i rukom. Odlični su za doručak, ukoliko volite slatko, a postoji i mnogo recepata za mafine sa zdravijim sastojcima, ukoliko izbegavate beli šećer i belo brašno. Vaši najmlađi gosti će ih obožavatu, ne samo zato što su veoma ukusni već i što ne moraju da prekidaju igru dok ih jedu, zamarajući se priborom za jelo. Recept za berry mafine je među prvima koji sam dobila za ovu vrtu testa, i sve do sada ostao je među omiljenima.
Potrebni sastojci:
350 gr brašna
150 gr šećera
2 kašičice praška za pecivo
prstohvat soli
1 vanil šećer
rendana kora od jedne narandže
1 jaje
180 ml mleka
160 ml ulja
300 gr smrznutog ili svežeg bobičastog voća
Priprema:
Umutiti jaje i dodati mleko i ulje, potom umešati preostale suve sastojke, brašno, šećer, prašak za pecivo, vanil šećer, so i na kraju dodati koru narandže i voće.
Ovom smesom puniti kalupe za mafine do ¾ njihove zapremine i peći ih u prethodno zagrejanoj rerni na 190 stepeni C, oko 20 minuta. Kada su gotovi, preko njih možete posuti šećer u prahu ili ih ukrasiti svežim voćem.
Recept za američku pitu od jabuka pre nekoliko godina pronašla sam na food blogu So i biber (www.soibibberblog.com) želeći da promenim uobičajen način spremanja pita sa voćem. Od tada, ova ukusna poslastica je moj apsolutni favorit, a pomenuti blog ili kako ga sama autorka naziva ''Kulinarski dnevnik jedne Ivane u Americi'' svakako je preporuka zainteresovanima da istraže nove recepte. Zasigurno će uživati i u fotografijama i u interesantnim pričama o životu u Americi i tamošnjim običajima. Ono što je veoma važno, autorka se uvek potrudi da detaljno objasni pripremu svakog jela.
Američka pita, kako predlaže So i biber, može da se pravi sa raznim voćem, pa iako sam gotovo sve mogućnosti isprobala i uživala u svakom pojedenom parčetu, pitu sa jabukama najčešće pravim...ali koja je najbolja, ne mogu da se odlučim. Shvatićete, izbor nije nimalo lak :-).
Potrebni sastojci:
za koru
300 gr brašna
225 gr hladnog putera, iseckanog na manje kocke
100 ml ledeno hladne vode
1-2 kašike šećera
1 kašičica soli
za punjenje
6 velikih jabuka ili 8 manjih (po mogućnosti, vrste zlatni delišes, ne potpuno žute)
1 šolja belog šećera, može i braon
3 kašike gustina ili 5 kašika brašna
1-2 kašika soka od limuna
1 kašika ekstrakta vanile
1-2 kašičice cimeta (obavezno ide u pitu sa jabukama)
po želji dodati muskatni orašćič ili karanfilić
Ostali sastojci:
manji komad putera
1 jaje
Priprema:
Testo treba da bude hladno, te se koristi ledeno hadna voda i puter. Mesi se u multipraktiku ili mikserom. Prvo umešati brašno, so i šećer, a zatim iseckani puter, i sve zajedno mutiti oko 15 sekundi. Vodu postepeno dodavati i nakon oko 30 sekundi testo je gotovo.
Podeliti ga na dva dela, obložiti plastičnom folijom i ostaviti u frižideru najmanje 1 sat. Za to vreme oljuštiti i očistiti jabuke i seći ih na tanke komade, potom dodati šećer, gustin, limunov sok, ekstrakt vanile i cimet.
Zagrejte renu na 205 stepeni C i pripremiti okruglu staklenu posudu za pečenje, otpornu na visoke temperature, prečnika oko 25 cm.
Od dva dela testa oklagijom razvući dve okrugle kore, samo par centimetara veće od posude u kojoj će se peći. Donju koru preneti oklagijom, prekriti je punjenjem od jabuka, a potom na površinu voća poređati komadiće putera i prekriti preostalim testom. Ovu koru možete praviti tako što ćete isplesti isečene trake od testa ili kalupima za kolače praviti otvore raznih oblika.
Rukama spojiti kore, a višak testa na ivici odstraniti. Ukoliko pokrivate pitu, uvek zasecite testo kako bi pita mogla da “diše” tokom pečenja. Gornju koru premazati izmućenim jajetom i posuti je sa malo šećera.
Pitu peći na 205 stepeni C - 20 minuta, zatim smanjiti temperaturu na 175 stepeni C i peći je još oko 40 minuta. Nakon pečenja najbolje je da odstoji još 2h, a potom je služiti još uvek toplu.
Iako vam se može učiniti da je ovaj postupak komplikovan, imajte na umu da testo ne iziskuje previše truda. Originalni recepet možete pogledati na blogu So i biber.
Meki makaroni sa kokosom (i aromom limete) su moj poslednji predlog, ali prvo moram da naglasim da nije reč o čuvenim francuskim makaronima. Pronašla sam ih u kuvaru šarmantne Lorejn Paskal, ’’Zdravije iz rerne'' u kom je sabrala ''lakše'' i zdravije varijante svojih recepata. Ona objašnjava da su ovi makaroni naročito zgodni za one koji se pridržavaju manje kalorične ishrane, ali i da sa kokosovim brašnom u tom slučaju treba biti oprezan.
Potrebni sastojci za 15 makarona:
5 belanaca
50 gr kristal šećera
150 gr kokosovog brašna
2 kašike integralnog brašna
po želji, sitno rendana kora 1 limete
Priprema:
Mikserom umutiti belanca u penu, a potom dodati šećer, kokos, brašno. Sve dobro promešati da se dobije lepljiva smesa. Vlažnim rukama vaditi 15 delova (koji će se lepiti i mrviti) i svaki od njih oblikovati u piramidu. Ovu smesu možete oblikovati i u minijaturna gnezda, te ih nakon pečenja napuniti šarenim bombonama. Potom ih poređati na pleh obložen papirom za pečenje i peći oko 15 minuta, u prethodno zagrejanoj rerni na 190 stepeni C, sa uključenim ventilatorom (vreme prilagoditi šporetu, tako da makaroni ostanu dovoljno meki). Nakon što se ohlade, po želji ih posuti korom limete.
Na kraju, ukoliko ste raspoloženi za jedinstvenu i pomalo apstraktnu uskršnju dekoraciju kolača, taj posao prepustite svojim pomoćnicima, a vi se pobrinite za fotografije...
I...ukoliko pripremate ukusno uskršnje predjelo, ne zaboravite da podelite recept u komentarima.
photos by Annie Sprat via unsplash.com; somanywishes.com; soibiberblog.com - veliko hvala Ivani Lalicki, autorki bloga So i biber, na ustupljenoj fotografiji i odličnom receptu.
Leave a comment
Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.
About
So Many Wishes... je mesto na kom ćete pronaći inspiraciju da svoje slobodno vreme ispunite na zanimljiv, kreativan i kvalitetniji način.
Tagovi
Najnoviji komentari
- Idem po saksije : Sa 2017-03-26 12:10:24